Rasspecialen 2017

RESULTAT UTSTÄLLNING

Valpklass I hanar klassponsor kennel Heartstaff 
1. Norweigan-Diamond’s Attentation Please
2. Zyndens Blizzard
3. Felloak’s Amokk
4. Highlandstaff Evert

Valpklass I tikar klassponsor kennel Metal Machines
1. Labelstaff Bring It On BIS-VALP
2. Labelstaff Oki Doki
3. Redchain Memento Vivere
4. Dilectio Dark Temptation

Valpklass hanar klassponsor kennel Hirkaho’s
1. Little Frogs Hetszolo Tokaij
2. Angelic Staff Sunshine Reggae
3. Elite Staff Zuper Zlatan
4. Vanger Bull Mr Eneka

Valpklass tikar klassponsor kennel Metal Machines
1. Angelic Staff Sunbeam Bobbie BIS2-VALP
2. Little Frogs Hula Pinot
3. Sandstaffs Oh Laura
4. Angelic Staff Smiling Fiona

Juniorklass hanar klassponsor kennel Dreamingstaffs
1. Harrystaff’s Yukon BIS-JUNIOR
2. Cometstaff Key Light
3. Catstaff’s Firefly
4. Catstaff’s Bloodstream

Juniorklass tikar klassponsor kennel White Matrix
1. Rascalstaff Enchantress BIS2 JUNIOR
2. Kronsäter’s Nighteffect And Comet
3. Little Staffs Hennessy Black
4. Mirenzo’s Peach Canei

Unghundsklass hanar klassponsor kennel Staffekronans
1. Rascalstaff The Hulk BIS2-UNGHUND
2. Samross Dream Edition
3. Brave Spirit Fuerte Toro
4. Te Ora Magic Casanova

Unghundsklass tikar klassponsor kennel Playhills
1. Joddricks Poker Face BIS-UNGHUND
2. Kronsäter’s Sunday Morning
3. Sandstaffs Lady Stardust
4. Catstaff’s Extraordinary

Öppenklass hanar klassponsor kennel Metal Machines
1. Joddricks My Precious
2. Cometstaff Joker Bug
3. RLD N SE VCH Te Ora Magic Behind The Story
4. Rochamgo’s Tamlin af Diego

Öppenklass tikar klassponsor Te Ora Magic
1. SE V-16 Little Frogs Zecci Barolo
2. Labelstaff Poetry In Motion
3. Te Ora Magic Body Art
4. Joddricks In The Spotlight

Championklass hanar klassponsor Inspira AB
1. AU CH FI UCH Wyowna Melbourne Storm
2. FI V-15 GB CH NORD UCH SE V-14 Kronsäter’s Lyckträff
3. Scarface August Moon
4. DK UCH SE UCH Angelic Staff Lap Of Luxury

Championklass tikar klassponsor kennel Secret Star
1. SE UCH Celunas Kodak Moment
2. SE UCH Rascalstaff Precious
3. C.I.B FI UCH SE UCH Desliver Ko-Dang
4. SE UCH Labelstaff Joan Jett

Veteranklass hanar klassponsor kennel Mindblowing
1. Cometstaff Cucoloris BIS-VETERAN
2. Atlas
3. RLD F RLD N British Steel Dejavu
4. LP1 RLD F RLD N SE VV-14 Midnight’s Nothing To Loose

Veteranklass tikar klassponsor kennel Ozkagården
1. RLD F RLD N Little Frogs Palandri Shiraz BIS2-VETERAN
2. SE UCH Dzhey Ti Zara White Legs
3. C.I.B DK V-12 EE CH NORD UCH SE V-12 SE&DK&FI UCH Sandstaffs Brittania
4. SE UCH Kronsäter’s Åsa

Bästa hane – sponsrad av Desliver kennel
1. AU CH FI UCH Wyowna Melbourne Storm BIS 2 CERT
2. Harrystaff’s Yukon R-CERT
3. Joddricks My Precious
4. Cometstaff Cucoloris

Bästa tik – sponsrad av Joddricks kennel
1. SE V-16 Little Frogs Zecci Barolo BIS CERT
2. Joddricks Pokerface R-CERT
3. SE UCH Celunas Kodak Moment
4. Kronsäter’s Sunday Morning

Uppfödarklass klassponsor kennel Brookfield’s
1. Kronsäter’s
2. Cometstaff
3. Ballstaff
4. Rascalstaff

Avelsklass klassponsor kennel Matheriz
1. Kronsäter’s Gigolo
2. Labelstaff Kiss On The First Date
3. Dzhey Ti Zara White Legs
4. Metal staff Oakislet

Resultat KM

Lydnad sponsras av Camillas Hunderi

Startklass
1. Maria Westh med Kanonkulans Red Cloud – 180 poäng
2. Caroline Remula med Quinlent Resolve – 171,5 poäng
3. Monica Olsson med Joddricks Wide Awake Onawa – 162 poäng

Klass 1
1. Linda Ryman med Darnells Staff Michelle Rodriguez – 267,5 poäng
2. Jeanette Laine med Kvasers Madame Margerethe – 254,5 poäng
3. Anna Hjulström med Quinlent Till I Collapse – 202 poäng

Klass 2 
1. Ina Ammunet med Kronsäter’s Jungle Jewel – 257,5 poäng
2. Sara Hjulström med Quinlent Love You More – 234,5 poäng

Klass 3 
1. Tommy Haukeland med Minipina’s Damn Good N Ready – 281,5 poäng
2. Terese Andersson med Bismas The One I Want – 130,5 poäng

Klubbmästare Lydnad
Maria Westh med Kanonkulans Red Cloud

Brain & Beauty sponsras av kennel Blondietales
Tommy Haukeland med Minipina’s Damn Good N Ready

Rallylydnad sponsras av kennel Matheriz
1. Ina Ammunét med Kronsäter’s Jungel Jewel, 100p
2. Maria Törnlund och Matheriz Upcoming Utility, 99p
3. Monica Olsson med Kvasers Madame Leonora, 99p

Fullständig resultatlista hittar man här!

Klubbmästare Rallylydnad
Ina Ammunét med Kronsäter’s Jungel Jewel

Agility sponsras av kennel Matheriz

Hopp medium utan slalom 
1. Johanna Karlsson med Bismas Pleasure Little Treasure
2. Ina Ammunet med Kronsäter’s Jungle Jewel
3. Annika Björnfot med Bismas The Best Thing In Town

Hopp small utan slalom 
1. Caroline Remula med Quinlent Twisted Thoughts
2. Frida Granström med Matheriz Rising Rate
3. Sara Hjulström med Quinlent Love You More

Hopp öppenklass medium
1. Ina Ammunet med Kronsäter’s Jungle Jewel
2. Maria Törnlund med Matheriz Upcoming Utility
3. Johanna Karlsson med Bismas Pleasure Little Treasure

Hopp öppenklass small 
1. Sara Hjulström med Quinlent Love You More

Klubbmästare Agility
Sara Hjulström med Quinlent Love You More

Tunnelmästare
Sara Hjulström med Quinlent Love You More


TUSEN TACK TILL ALLA FUNKTIONÄRER, SAMT SPONSORER SOM HJÄLPT TILL ATT MÖJLIGGÖRA SPECIALEN!