Rasspecialen 2018

Resultat Rasspecialen 2018

Hanar

Valpklass l klassponsor Metal Machines
1. Bingo (BIM 4-6mån)
2. Crownstaff Zombie
3. Rascalstaff Wrath
4. Hoffen

Valpklass ll klassponsor Redhighlands
1. Rochamgo’s For A Few Dollars More (BIM 6-9mån)
2. Felloak’s Dejavu
3. Fastback’s Axinite Flash
4. Royal-Swe-Staff Teemo The Scout

Juniorklass klassponsor Secret Star 
1. Crudha Dubh Draoidh (BIS 2 JUNIOR)
2. Heart Staff Double Diamond
3. Crudha Dubh Béal Bán
4. Little Frogs Infraganti Verdejo

Unghundsklass klassponsor Rioghail 
1. Tyrara’s Snowflake’s Nano’s Legacy (BIS UNGHUND)
2. Angelic Staff Sunshine Reggae
3. RLD N Vanger Bull Mr Emeka
4. Kings & Queens’s Open Mind To Sgt P

Öppenklass klassponsor Kings and Queens 
1. Rimorostaffs Star Of November
2. Devils And Fairies Son Of Hurricane
3. Cometstaff Key Light
4. SE JV-16 Kronsäter’s Midnight

Championklass klassponsor SE UCH SE VCH Bubbly Staff’s Amulet Of Mara
1. EE CH SE UCH Rascalstaff The Hulk
2. SE UCH Cometstaff Invincible
3. DK JV-17 DK UCH FI UCH NO JV-17 NO UCH NO V-17 NORD UCH SE UCH Harrystaff’s Yukon
4. SE UCH Sandstaffs Ibrakadabra

Veteranklass klassponsor Bubbly Staff’s 
1. C.I.B. FI UCH NO UCH SE UCH Kronsäter’s Venska Vinnare (BIS VETERAN)
2. Metal Staff Blackeyed
3. RLD A RLD F RLD N British Steel Dejavu
4. FI UCH Scarface The Beatles

Bästa Hane klassponsor Playhills
1. Rimorostaffs Star Of November (CERT, CHAMPION, BIS2)
2. Devils And Fairies Son Of Hurricane
3. EE CH SE UCH Rascalstaff The Hulk
4. Cometstaff Key Light (R-CERT)

 

Tikar

Valpklass l klassponsor Cannstaff
1. Quite Special Cnag Amach Jd (BIR 4-6mån, BIS 2 VALP)
2. Quickstaff Livinlavidaloca Dayenne
3. Cometstaff Ljusstråle
4. Te Ora Magic Eclipse

Valpklass ll klassponsor Brookfield’s
1. Felloak’s Dyani (BIR 6-9mån, BIS VALP)
2. Goldstaff’s Kind Of A Big Deal
3. Trawden Icing On The Cake
4. Southcastle Miss Money Penny

Juniorklass klassponsor Secret Star 
1. Frisian Staff’s It’s A Gift (BIS JUNIOR)
2. Little Frogs Iveria Khikhvi
3. Felloak’s Bodil
4. Crudha Dubh Banrigh

Unghundsklass klassponsor Secret Star 
1. EE JCH LT JCH LV JCH LV JCH Redchain Moonshine Blackrose (BIS 2 UNGHUND)
2. DK JV-17 DK V-17 JWW-17 Angelic Staff Sunbeam Bobbie
3. Rascalstaff Enchantress
4. Rascalstaff Harley Quinn

Öppenklass klassponsor Joddricks
1. Joddricks Poker Face
2. Cometstaff Kristallkrona
3. Lackyle Realta Geal
4. Bravestaff’s La Bella Carmen

Championklass klassponsor Malavita
1. FI UCH SE UCH Celunas Kodak Moment
2. NO UCH SE UCH Stavenstaff’s Femme Fatale
3. SE UCH Sandstaffs Lady Stardust
4. Angelic Staff Lulu Got Rhythm

Veteranklass klassponsor Mindblowing
1. Misha (BIS 2 VETERAN)
2. Ballstaff Rosa
3. SE UCH Metal Staff Dream Evilbritishsteel
4. Angelanastacia

Bästa Tik klassponsor Gessiegårdens
1. Joddricks Poker Face (CERT, BEST IN SHOW)
2. Cometstaff Kristallkrona (R-CERT)
3. Frisian Staff’s It’s A Gift
4. FI UCH SE UCH Celunas Kodak Moment

____________________

Barn med hund
1. Alice Sandström & Bella

Junior Handling
1. Ia Cannerheim & Fiona
2. Vilda Björk & Nala
3. Charlotta Breding & Ninni

BIS Uppfödarklass klassponsor Sweet N’ Sour’s 
1. Rascalstaff
2. Angelic Staff
3. Kronsäter’s
4. Rochamgo’s

BIS Avelsklass klassponsor Desliver 
1. SE UCH Celunas Heartbreaker To Kronsäter
2. Rascalstaff Penny Penny Penny
3. SE UCH Labelstaff Kiss On The First Date

____________________

KLUBBMÄSTERSKAP LYDNAD sponsras av Hirkaho’s

Lydnad Startklass
1. Maria Karlsson & Darnells Staff Baloo – Baloo
2. Nathalie Kleberger & Little Frogs Vacqueyras Vignes- Beda
3. Agne Ström & Playhills Astrix – Viking

Lydnad Klass 1
1. Erika Frössling & Little Frogs Dulce Coraz’on – Göte
2. Linda Ryman & Darnells Staff Michelle Rodriguez – Vera
3.Moa Jarl & Hirkaho’s Desert Storm – Lycka

Lydnad Klass 2
1.Therese F. Wyller & Angelanastacia – Aïda

Lydnad Klass 3
1.Tommy Haukeland & NORD LCH N RLCH LP2 RLDN RLDF RLDA SE RALLYCH Minipina’s Damn Good N Ready – Keela
2. Ina Ammunét & Kronsäter´s Jungle Jewel – Rinkeli

Klubbmästare Lydnad
Maria Karlsson & Darnells Staff Baloo – Baloo

____________________

KLUBBMÄSTERSKAP AGILITY sponsras av Titti

Agility blåbär small
1. Frida Granström & Matheriz Risning Rate – Ila
2. Caroline Remula & Quinlent Twisted Thoughts – Lumi

Agility blåbär medium
1. Nathalie Kleberger & Little Frogs Vacqueryras Vignes – Beda
2. Christina Beskow & Titti
3. Maria Karlsson & Darnells Staff Baloo – Baloo

Agility öppen medium
1. Andreas Thomasson & Blondietales Thistle – Myra
2. Christina Beskow & Titti
3. Nathalie Kleberger & Little Frogs Vacqueryras Vignes – Beda

Klubbmästare Agility
Christina Beskow & Titti

____________________

KLUBBMÄSTERSKAP RALLYLYDNAD sponsras av staffen Leia

1. Linda Ryman & Darnells Staff Michelle Rodriguez – Vera
2. Tommy Haukeland & Minipina’s Cesar Copycat – Salto
3. Nathalie Kleberger & Little Frogs Seghesio Zinfandel – Boris

____________________

BRAINS & BEAUTY sponsras av Labelstaff

..för 4e året i rad..!! Tommy Haukeland & NORD LCH N RLCH LP2 RLDN RLDF RLDA SE RALLYCH Minipina’s Damn Good N Ready – Keela

____________________
TACK till alla sponsorer som möjliggör vår special!!