Rasspecialen 2019

Resultat

HANAR

Valpklass 1 | Sponsras av Hagen House
1. Hagen House F-Zero Donkey Kong (BIM)
2. Kings & Queens’s Thunder Storm 
3. Rascalstaff Bill 
4. Rascalstaff Sidewinder

Valpklass 2 | Sponsras av Staffekronan’s
1. Secret Star Freakin’ Fabulous (BIM)
2. Secret Star Forever Famous
3. Sumak Top Banana
4. Dreamingstaffs Winnie The Pooh

Juniorklass | Sponsras av Little Staffs
1. Delta Deka Da Vinci’s Art Code
2. Catstaff’s Fear Of Fear 
3. Veilabakkens Han Solo 
4. Rascalstaff Wrath

Unghundsklass | Sponsras av Emmerdale’s
1. Hoffen
2. Crudha Dubh Draoidh
3. Bingo
4. Royal-Swe-Staff Teemo The Scout

Öppenklass | Sponsras av Zeloqi’s 
1. Na’Yves Charlie River
2. Catstaff’s Firefly
3. SE JV-16 Kronsäter’s Midnight 
4. Crudha Devil And Dust

Championklass | Sponsras av Ballstaff Fariytale
1. EE CH SE UCH Rascalstaff The Hulk
2. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH Goldstaff’s Crack The Code
3. DK UCH FI UCH NORD UCH SE UCH Devils And Fairies Son Of Hurricane
4. Jackobeaus Viva La Vida

Veteranklass | Sponsras av Bravestaff
1. NORD UCH NORD V-15 SE V-13 SE VV-19 Kronsäter’s Gigolo 
2. FI UCH FI V-13 NORD JV-11 SE UCH SE VV-18 Zican’s Patriot 
3. Sajojistaff High Voltage 
4. Sacred Heart This Is Good Stuff

BÄSTA HANE | Sponsras av Highlandstaff
1. Na’Yves Charlie River (CERT)
2. EE CH SE UCH Rascalstaff The Hulk
3. DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH Goldstaff’s Crack The Code
4. Delta Deka Da Vinci’s Art Code (R-CERT)

TIKAR

Valpklass 1 | Sponsras av Hagen House
1. Violet Crown’s Apolline Delacour (BIR)
2. Rascalstaff Cottonmouth
3. Rascalstaff Black Mamba
4. Tehotassun Irmeli

Valpklass 2 | Sponsras av Tokiga Tassar
1. Secret Star Fancy Fairytale (BIR)
2. Cometstaff Nightwish
3. Prime Staff Dutch Connection Fire
4. Catstaff’s True Love

Juniorklass | Sponsras av Little Staffs
1. O’Edith Du Domaine Du Poudlard 
2. Rnb Of Spirit-Staffs
3. Quite Special Póg Mo Thóin
4. Strandhunden’s Twilight Sparkle

Unghundsklass | Sponsras av Staffen Leia
1. Goldstaff’s Kick It Up A Notch
2. Amicus Bull Dryadalis 
3. Felloak’s Bodil
4. NO JV-18 Goldstaff’s Just Stole The Show

Öppenklass | Sponsras av Labelstaff
1. Frisian Staff’s It’s A Gift
2. Zeloqi’s Flawless Diva
3. Ultimate Navys Going My Way
4. Rascalstaff Harley Quinn

Championklass | Sponsras av Ballstaff Zäta
1. Sennyards Born To Be My Baby 
2. NO JV-17 NO UCH SE UCH Mirenzo’s Peach Canei 
3. EE JCH LT JCH LV JCH Redchain Memento Vivere
4. Dukata’s Venezia

Veteranklass | Sponsras av Bubbly Staff’s
1. NO RLCH Angelanastacia
2. SE UCH Joddricks Peace Ceeper Femke
3. Atomkraft Lagavulin
4. Gunscrossed Foxey Lady

BÄSTA TIK | Sponsras av Highlandstaff
1. Frisian Staff’s It’s A Gift (CERT)
2. NO JV-17 NO UCH SE UCH Mirenzo’s Peach Canei 
3. Zeloqi’s Flawless Diva (R-CERT)
4. Ultimate Navys Going My Way

BIS Avelsgrupp | Sponsras av Momentstaff 
1. SE UCH Celunas Heartbreaker To Kronsäter
2. Goldstaff’s Going In Style 
3. Rascalstaff Penny Penny Penny
4. NORD UCH SE VCH Je Lo Staff Sweet Talker

BIS Uppfödargrupp | Sponsras av Rascalstaff
1. Crudha
2. Rascalstaff
3. Catstaff’s
4. Kronsäter’s

BIS valp Secret Star Fancy Fairytale
BIS valp 2 Violet Crown’s Apolline Delacour

BIS junior Delta Deka Da Vinci’s Art Code
BIS junior 2 Goldstaff’s Kick It Up A Notch

BIS unghund Hoffen
BIS unghund 2 O’Edith Du Domaine Du Poudlard

BIS vetaran NORD UCH NORD V-15 SE V-13 SE VV-19 Kronsäter’s Gigolo 
BIS veteran 2 NO RLCH Angelanastacia

BEST IN SHOW Na’Yves Charlie River
BEST IN SHOW 2 Frisian Staff’s It’s A Gift

Årets domare: Francis McAnn, Mark Davies Gordon,
William Meek, Terry Wood och Norman Benham

Domarens Hederspris för Samarbete och Glädje i Rallylydnad, till minne av Amanda Mähler
Rudedog’s Ariel – Azzka & Angelica Lindström

Klubbmästare Rallylydnad
NORD LCH NORD RL CH Minipina’s Damn Good N Ready – Keela & Tommy Haukeland Norge

Klubbmästare Agility
RLD N Quinlent Resolve – Mini & Caroline Remula

Klubbmästare Lydnad 
LD STARTKLASS Little Frogs Dulce Corazo’n – Göte & Erika Frössling

Brains & Beauty (b&b för 5e året i rad!)
NORD LCH NORD RL CH Minipina’s Damn Good N Ready – Keela & Tommy Haukeland, Norge