Vinterspecialen 2020

Resultat

Valpar

Domare: Gary Nicholson

Hanar valpklass 4-6 mån klassponsor Brink Notorious
1. Goldstaff’s Mark My Words, BIM
2. Quite Special Hard To Please
3. Cederstaffs Snoopy With The Heart
4. Pretty Angel’s Dream Of Gold

Tikar valpklass 4-6 mån klassponsor Team Brackenbank Matilda
1. Kronsäter’s In The Flesh, BIR
2. Quite Special Hope Of Sweden
3. Kronsäter’s In A Heartbeat 
4. Kings & Queens’s Unique Queen

Hanar valpklass 6-9 mån klassponsor Little Staffs
1. Auricstaff Kung Fu Panda, BIM
2. Dukata’s Rönne 
3. Little Staffs Hammer To Fall
4. Magneticstaff’s Retaliation

Tikar valpklass 6-9 mån klassponsor Rochamgo’s
1. Just Flawless Pink-Star, BIR
2. Just Flawless Noor-Ol-Ain
3. Just Flawless Moon-Of-Baroda
4. Magneticstaff’s Design In Malice

Hanar

Domare: Audrey Hubery

Juniorklass klassponsor Secret Star
1. Trojanstaff Looking Up
2. Dutch Dream V.D. Betuws Glorie
3. Rascalstaff Bill
4. Mantronik’s Azkikr

Unghundsklass klassponsor Jennie Åkerlund
1. Sennyards In The Name Of Love
2. Delta Deka Da Vinci’s Art Code
3. Te Ora Magic Emerald Prince 

Öppenklass klassponsor Tokiga Tassar
1. Sandstaffs River Wild
2. Joddricks Black Jazz
3. Bingo
4. Dk Staff’s Rocky Raccoon

Championklass klassponsor Gråbo Djurtillbehör & Emelies friskvård
1. C.I.B. C.I.B. & NO UCH C.I.B. & SE&NO UCH DK JV-17 DK UCH FI UCH NO JV-17 NO UCH NO V-17 NORD UCH NORDIC CH SE UCH SE V-19 Harrystaff’s Yukon
2. Sennyards Love It When You Smile
3. DK UCH FI UCH NORD UCH SE UCH Devils And Fairies Son Of Hurricane
4. SE UCH Na’Yves Charlie Rivel

Veteranklass klassponsor Momentstaff
1. NORD UCH NORD V-15 NORD VV-19 SE V-13 SE VV-19 Kronsäter’s Gigolo
2. SE UCH Joddricks Incrase It’s Limit Jabez

Bästa Hane klassponsor Zeloqi’s
1. Dutch Dream V.D. Betuws Glorie, CERT
2. Trojanstaff Looking Up, R-CERT
3. Rascalstaff Bill
4. C.I.B. C.I.B. & NO UCH C.I.B. & SE&NO UCH DK JV-17 DK UCH FI UCH NO JV-17 NO UCH NO V-17 NORD UCH NORDIC CH SE UCH SE V-19 Harrystaff’s Yukon

Tikar

Domare: Jack Coats

Juniorklass klassponsor Secret Star
1. Catstaff’s True Love
2. The World Edition Of Spirit Staff’s
3. NORD JV-19 Cometstaff Nightwish 
4. Te Ora Magic Genuine Risk

Unghundsklass klassponsor Tantlarsson’s Tiktrosor
1. Quite Special Póg Mo Thóin
2. Cometstaff Magic Lantern
3. Angelic Staff Moonshine Leela
4. NORD V-19 Quite Special Cnag Amach Jd

Öppenklass klassponsor Brink Notorious
1. DK UCH GB CH NO UCH NORD UCH SE UCH Ckstaff’s Adventure Made Sunshine
2. Kronsäter’s Nighteffect And Comet
3. Tiny Clown’s Ford Crown Victoria
4. LD STARTKLASS RLD A RLD F RLD N Labelstaff Bring It On

Championklass klassponsor Hälsansdjur Stockholm
1. SE UCH Rascalstaff Harley Quinn
2. DK JV-18 DK UCH NO (VP)CH NO V-19 RO CH Goldstaff’s Kind Of A Big Deal
3. SE UCH SE V-18 Joddricks Poker Face
4. NO JV-18 NO UCH Goldstaff’s Just Stole The Show

Veteranklass klassponsor Bubbly Staff’s
1. NORD VV-19 SE UCH Labelstaff Kiss On The First Date
2. SE UCH Joddricks Peace Ceeper Femke
3. SE UCH SE V-11 Tadpoles Dysnomia
4. RLD A RLD F RLD N Bardot’s Queen Of The Kings

Bästa Tik klassponsor Hildas Hundservice
1. DK UCH GB CH NO UCH NORD UCH SE UCH Ckstaff’s Adventure Made Sunshine
2. SE UCH Rascalstaff Harley Quinn
3. DK JV-18 DK UCH NO (VP)CH NO V-19 RO CH Goldstaff’s Kind Of A Big Deal
4. Catstaff’s True Love, CERT
(R-CERT) The World Edition Of Spirit Staff’s

Finaler / BEST IN SHOW

BIS UPPFÖDARE

BIS uppfödarklass klassponsor Rascalstaff Penny Penny Penny
1. Rascalstaff 
2. Labelstaff
3. Joddricks

BIS AVEL

BIS Avelsklass klassponsor Little Staffs
1. SE UCH Celunas Heartbreaker To Kronsäter
2. Rascalstaff Penny Penny Penny

BIS VALP

BIS valp
1. Just Flawless Pink-Star
2. Kronsäter’s In The Flesh

BIS JUNIOR

BIS junior
1. Trojanstaff Looking Up
2. Catstaff’s True Love

BIS UNGHUND

BIS unghund
1. Quite Special Póg Mo Thóin
2. Sennyards In The Name Of Love

BIS VETERAN

BIS veteran
1. NORD UCH NORD V-15 NORD VV-19 SE V-13 SE VV-19 Kronsäter’s Gigolo
2. NORD VV-19 SE UCH Labelstaff Kiss On The First Date

BEST IN SHOW

BEST IN SHOW
1. DK UCH GB CH NO UCH NORD UCH SE UCH Ckstaff’s Adventure Made Sunshine
2. Dutch Dream V.D. Betuws Glorie

NOSE WORK

KLUBBMÄSTERSKAPEN I NW

Klubbmästare i Nose Work klassponsor Athletic Canines
1. Blondietales Runs With Scissors ”Cleo” och Ida Pilmalm
2. Little Frogs Ariyanas Dulce ”Bamse” och Linda Jonsson
3. Kira ”Elsa” och Madelene Rudensköld

DOMARNAS SPECIALPRIS

Domarnas pris för bästa samspel mellan hund och förare
Hirkaho’s Lightning Bolt ”Bolt” och Christina Beskow