Vinterspecialen2018

Resultat

HANAR

Valpklass 1 (4-6mån) Klasssponsor Dayennes kennel
1. Felloak’s Cambridge (BIR 4-6mån, BIRvalp)
2. Kronsäter’s Bianchi
3. Katchanii’s Ozzy Osbourne
4. Emmerdale’s Irresistable

Valpklass 2 (6-9mån) Klassponsor Dayennes kennel
1. Crudha Dubh Béal Bán (BIM 4-6mån)
2. Cederleaf Kygo
3. Temptationstaff Elon Musk
4. Rochamgo’s Hakuna Matata

Juniorklass Klassponsor Joddricks
1. Angelic Staff Sunshine Raggae (BIMjunior)
2. Giwido’s Im Eddie The Great
3. Secret Star Crazy For You
4. Secret Star Child Of Champions

Unghundsklass Klasssponsor Playhills 
1. DK JV-17 NO JV-17 NO V-17 Harrystaff’s Yukon (BIRunghund)
2. Cometstaff Key Light
3. Devils And Fairies Son Of Hurricane
4. Zeloqi’s Farsan Baloo

Öppenklass Klassponsor Gessiegården
1. Elite Staff Victorious Viggo
2. Garpenborg’s Werner
3. SE JV-16 Kronsäter’s Midnight
4. Quinlent James Dean

Championklass Klassponsor Kings n Queen’s
1. SE UCH Cometstaff Joker Bug (BIM)
2. Rascalstaff The Hulk
3. SE UCH Zeloqi’s Child Of Hero
4. Rascalstaff Sheldon Cooper

Veteranklass Klassponsor Mindblowing 
1. C.I.B. NORD UCH SE V-15 SE VV-17 Amicus Bull Aquatilis (BIRveteran)
2. RLD F RLD N British Steel Dejavu

Bästa Hane
1. SE UCH Cometstaff Joker Bug (BIM)
2. Angelic Staff Sunshine Raggae (CERT)
3. DK JV-17 NO JV-17 NO V-17 Harrystaff’s Yukon (R-CERT)
4. Rascalstaff The Hulk

 

TIKAR

Valpklass 1 (4-6mån) Klassponsor Dayennes kennel
1. Redchain Nightwish (BIM 4-6mån)
2. Rascalstaff Storm
3. Rascalstaff Phoenix
4. Felloak’s Cerise

Valpklass 2 (6-9mån) Klassponsor Dayennes kennel
1. Amicus Bull Dryadalis (BIR 6-9mån, BIMvalp)
2. Zeloqi’s Galega
3. Scarpetta’s Virginia Boogiegirl
4. Stafféta Héra

Juniorklass Klassponsor White Matrix
1. Angelic Staff Sunbeam Bobbie (BIRjunior)
2. Rascalstaff Enchantress
3. Rascalstaff Harley Quinn
4. Redchain Memento Vivere

Unghundsklass Klassponsor Hirkaho’s
1. Cederleaf Ms-Brickwall
2. Quatre Potes Brie Chateau
3. Cederleaf Homerun
4. Guldlyckans Breaking Dawn

Öppenklass Klassponsor Rough Staff
1. Elite Staff Wonderful Wow
2. Hups’Staff Ursula
3. Scarpetta’s Villabella
4. Te Ora Magic Center Stage

Championklass Klassponsor Loyalstaff
1. SE UCH SE V-16 Little Frogs Zecci Barolo
2. SE UCH Celunas Kodak Moment
3. MC CH XK CH Garpenborg’s Önskedröm
4. SE UCH Labelstaff Kiss On The First Date

Veteranklass Klassponsor Rochamgo’s
1. LPI SE UCH Sunstaffs Azaela (BIMveteran)
2. Katchanii’s Hardcore Harriet
3. C.I.B. DK UCH FI JV-09 FI UCH SE UCH SE VV-16 Magicpower’s Crystal Crown
4. SE UCH Metal Staff Dream Evilbritishsteel

Bästa Tik
1. Angelic Staff Sunbeam Bobbie (BIR, CERT)
2. Elite Staff Wonderful Wow
3. Hups’Staff Ursula
4. Cederleaf MS-Brickwall

Avelsklass Klassponsor Je Lo Staff 
1. SE UCH Celunas Heartbreaker To Kronsäter

Uppfödarklass Rosettsponsor Robin och Leia
1. Kennel Rascalstaff
2. Kennel Kronsäter’s
3. Kennel Garpenborg’s

 

SKOJKLASSER

Bästa Trix
Garpenborg’s Gunilla

Parklass
Rascalstaff Killer Croc, Rascalstaff Penny Penny Penny

Generationsklass
Garpenborg’s Underverk, Garpenborg’s Ylle, Garpenborg’s Hafida, Garpenborg’s Åxana

Gladast Bulle
Garpenborg’s Underverk

 

BEST IN SHOW

BIS Avelsklass
1. SE UCH Celunas Heartbreaker To Kronsäter (SBT)
2. C.I.B. Multi CH Multi W Infinity Illai Froendlybulls (MINIBULL)
3. RLD N SE VCH Capa Tosta Queen Of The Night (AST)

BIS Uppfödarklass
1. Kennel Capa Tosta (AST)
2. Kennel Rascalstaff (SBT)

BIS Valp 1
1. Red Icon’s High Class (AST)
2. Axtom Terra Lev Lauer (MINIBULL)
3. Quest Happy Clappy (BULL)
4. Felloak’s Cambridge (SBT)

BIS Valp 2
1. Buffalo Bull’s Mr Quinsey (BULL)
2.Tinybull’s Electric Banana Band (MINIBULL)
3. Amicus Bull Dryadalis (SBT)
4. Bergegården’s Sweet Blackberry (AST)

BIS Junior
1. Angelic Staff Sunbeam Bobbie (SBT)
2. Quest Flamboyant Finesse Artwork (BULL)
3. GJW-17 Lakis Pride Hayley (AST)

BIS Unghund
1. DK JV-17 NO JV-17 NO V-17 Harrystaff’s Yukon (SBT)
2. Skybar Johanna (MINIBULL)
3. Steadfast Last Dancer (BULL)

BIS Veteran
1. C.I.B. NORD UCH SE V-15 SE VV-17 Amicus Bull Aquatilis (SBT)
2. Alvens Attans Amalia (AST)
3. Falkos She’s Got The Look (BULL)
4. Classic Dream’s Mini Piff (MINIBULL)

BIS
1. Angelic Staff Sunbeam Bobbie (SBT)
2. Golden League Star Fruit Surf Rider (BULL)
3. Whispering Word’s Pure Gold (MINIBULL)
4. GJW-17 Lakis Pride Hayley (AST)