Välkommen till resan genom Rasklubbens 25år!
(alla bilder kan ses i full storlek – klicka på bilden)
1991
Här började det – Ödeshögs Hembyggdsgård
Arbetet för bildandet av Svenska Staffordshire Bull Terrier Klubben började 1990. Den 14 oktober 1990 skrev Börje Dannfelt
ett brev till tio personer med intresse i rasen. Drivande i frågan var Sigvard Olsson och dåvarande ordförande i
Svenska Terrierklubben Dan Eriksson. Den 23 februari 1991 i hembygdsgården, Ödeshög kallades det till ett konstituerande möte
för att bilda Svenska Staffordshire Bull Terrier Klubben.
Det möte som interimsstyrelsen kallade till, blev till två möten i ett eftersom klubben ännu inte existerade officiellt, inte heller några medlemmar.
Vad som därför gällde, var att först och främst besluta att bilda en Rasklubb. Efter beslutet att bilda en Rasklubb, antogs stadgarna.
Därefter började ordinarie årsmöte med val av styrelse & övriga funktionärer samt beslut av medlemsavgifter.
1992
Bertil Ottebratt blev vald till klubbens ordförande,
han satt som ordförande i 6mån innan klubbens vice ordförande tog över.
1993
Vår första rasspecialen hölls! 53 hundar var anmälda och utställningen hölls i Strängnäs.
1994
Rasspecialen var i Strängnäs även detta år. 1994 antog rasklubben i samarbete med SKK och SvTek grundregler för avelsarbetet,
där bland annat mätning på alla officiella utställningar blev ett krav samt att arbetet med att mentalbeskriva 100st staffar påbörjades.
Skälet till detta var den då rådande, och företrädelsevis massmediala, uppmärksamheten vår ras hade. Målet var att citat; ”vidta
åtgärder för att rasrena Staffordshire bullterriers ej skall riskera att komma att förväxlas med pit bull terriern”.
Klubben nådde nästan upp till siffran och materialet bearbetades av Per-Erik Sundgren som vid ett uppfödarmöte några år senare,
närmare bestämt i mars 1997, kunde bekräfta det som vi redan frälsta visste, dvs att rasen uppvisade ett synnerligen stabilt
temperament med snabba avreaktioner och en positiv attityd, och att det enda man egentligen kunde påvisa var en viss skotträdsla.
1995
Klubben växer och har nu ca 100 medlemmar. 35 hundar var anmälda till rasspecialen!
1996
Barbara och James Beaufoy dömde specialen detta år, Barbara dömde valpar.
1997
1997 var det 71 hundar anmälda till Rasspecialen. Det var också det första året man hade med lydnads KM där 5 hundar deltog!
Rasspecialen i Gränna 1997 – dömde gjorde Gerald och Vera Westwood.
1998
Staffetten 1998 – redaktör var Catarina Ericson.
Rasspecialen dömdes detta år utav Malcom Boam. Det var 63 anmälda till utställningen och 7 anmälda till lydnaden.
Detta år infördes även något som hette Holstaffs Brains&Beauty Trophy (senare omdöpt till bara Brains&Beauty).
Ansvarig för Staffe-boden detta år var Ludwig Tercha och katalogen i Gränna kostade 10kr/st.
1999
Lydnadsrutan i Staffetten 1999 med resultat från KM i Lydnad i Gränna. Redaktör var Johan Larsson.
Rasspecialen detta år dömdes utav Dorothy och Norman Berry. Det var 46 hundar anmälda till utställningen.
Annat roligt trivia från detta år är att en staffe kvalade in i det svenska landslaget i agility. Tess hette hon
och blev året därpå rasens första champion i agility. Tess tog också ett brons i agility VM 2001 i lag
tillsammans med förare Christina Beskow.
2000
Redan vid denna tidpunkt hade klubbens rasspecial höga anmälningssiffror.
År 2000 var det 76 anmälda till utställningen och 8 till lydnaden.
Det går att jämföra med WDS samma år i Milano som hade 77 anmälda (där svenska staffen Battle Cry’s Poker Joe blev BIR).
2001
2001 firade klubben 10 år och hade därmed sin första officiella rasspecial.
Dömde gjorde William McKnight. 112 hundar var anmälda till utställningen och 7 till lydnaden.
På bilden ser vi uppfödarklass.
2002
Detta år var Rasspecialen förlagd till Härjarö. Man hade även agility på schemat detta år.
Dömde utställningen gjorde Jan och Bill Hunter. Så här skrev Jan i Staffetten efter specialen.
2003
Året 2003 gick Rasspecialen i Gränna, dock hade inte utställningen blivit så stor att fotbollsplanerna användes ännu.
Alan Hedges var domare för dagen. På bilden ser vi när Alan ska döma fram Bästa tik. 288 staffar registrerades under året.
2004
2004 dömdes Rasspecialen utav Betty och George Earle.
BIR blev Ally och BIM Goodstaff’s John Pohlman.
2005
Harry och Mary Coble var domare detta år på rasspecialen.
Här ser vi BIS Veteran Sunstaffs Quarter Pounder och BIS-2 Veteran Goodstaff´s Dixieland Band.
2006
Uppfödarmöte den 5 november 2006. Det samtalades om vart man stod i förhållande till RAS,
men det huvudsakliga temat var den för oss i Sverige relativt nya sjukdomen L2Hga.
2007
BIS Valp i Gränna 2007, Crudha Domhan Daan Mooar tillsammans med domare Jim Barr. Övriga domare detta år var James och Barbara Beaufoy
2008
2008 gick rasspecialen i Västerås. Dömde gjorde Bev Harrison och Ann Dick.
På bilden ser vi BIS Uppfödarklass.
Västerås bjöd inte på någon Gränna-bränna.
Staffeshoppens föregångare Staffboden fanns såklar på plats på rasspecialen. Då sköttes den utav Rosemary Åsberg.
2009
Specialen gick även detta år i Västerås. Jamie Mace och Harry Carter var domare för dagen.
Här ser vi Bästa Veteran: Stora Kulltorp’s Zazo. BIS-2 Veteran blev Steffex First Place.
2010
250 anmälda till Gränna. Klubbens Rasspecial fortsätter att växa och drar fler och fler utlandsbesökare.
Här BIS och BIS-2 Staffmate Dutch Gladiator och Trawden She´s The One med domarna Mick och Jenny Smith.
Såhär såg Staffetten ut 2010. Redaktör var Kjell Hellgren.
Uppfödarmöte i STOKK:s lokaler hösten 2010. 21 personer och totalt 14 kennlar fanns på plats för att diskutera avel.
På bilden nuvarande ordförande Johan Norgren och staffen Vera.
2011
Dean Cund, Audrey Hubery och Alan Hedges var domare detta år i Gränna.
På bilden Bismas Heavenly Action som ställdes i unghundsklass.
Goodstaff’s Zahara ”Pheobe” tävlar i klubbmästerskapet i Lydnad 2011.
I bakgrunden syns domare Peo Stehn och skrivare Sara Hjulström.
2012
Detta år var Rallylydnad med på agendan i Gränna för första gången, och har varit en stående gren sedan dess.
SSBTKs första klubbmästare i Rallylydnad var Johanna Karlsson med Bismas Treasure Little Pleasure – Faile.
Dom gjorde det med dunder och brak också då dom fick full pott och 100 poäng.
Under MyDog i Göteborg vann klubbens rasmonter Bästa Rasmonter år 2012. Bedriften har upprepats 1 gång efter det.
Det var på Stockholms Hundmässa 2013. Klubben har vid dessa tillfällen belönats med 3000 kr.
2013
2013 var den första upplagan utav Vinterspecialen och hölls då på Stockholms hundsportcentrum.
Utställningen var då inofficiell och hade även valpklass för andra raser.
Domare för dagen var Alvaro Brey och Mark Davies.
BIS blev Briganah Limited Edition och BIM Garpenborg’s Kungason.
År 2013 var ett år med massor av aktiviteter inom klubben, bla arrangerades den första Staffedagen.
På bilden ser vi deltagare på Staffedagen i Umeå.
2014
2014 var anmälningsantalet i Gränna så stort att Alan Hedges fick hoppa in och dömma valpar med kort varsel.
Övriga domare var Steve Dickenson, Laurie Ford, Bill Blacker och Mick Clarke. 382 hundar va anmälda detta år.
BIS-vinnande hund i Gränna 2014 NORD UCH GB CH SE V-14 FI V-15 Kronsäter’s Lyckträff
blev året efter den första svenskfödda staffen att bli utställningschampion i rasens hemland!
Detta år arrangerade klubben ett agilitystaffe helg tillsammans med staffe profilerna Christina Beskow och Janne Pettersson.
Helgen blev mycket uppskattad och har i skrivande stund arrangerat kursen 3 år i rad.
Jubileumsåret 2016 arrangerades kursen på två ställen i landet. En gång i södra Sverige och en gång i mellersta Sverige.
2015
Detta år var första gången som klubben samkörde sin Vinterspecial och Årsmöte. Tillställningen hölls i Skövde på First Hotell Billingehus
med utställning på lördagen och årsmöte på söndagen. BIS blev Celunas Kodac Moment och BIS-2 blev Sandstaff Full Forward. Dömde gjorde
Craig Kerry och Kirsty Summerfield.
425 anmälda till Gränna. 425!!! På bilden BIS och BIM Unghund Cometstaff Invincible och Sandstaffs Inkberry Holly.
2016
2016 firar klubben sitt 25-års Jubileum. Detta firas med olika aktiviteter så som föreläsningar, prova på kurser och medlemsmiddag.
Denna bild är från föreläsningen i Göteborg med engelska rasspecialisten Helen Reany som föreläser om rasen, dess ursprung och anatomi.
Det är också första året klubbens Vinterspecial är officiell.
I dagsläget är Staffordshire Bull Terrier den terrierrasen med störst antal registreringar/år i Sverige, rasen har varit med om
en fantastisk resa i Sverige och som en av höjdpunkterna arrangerar rasklubben en av de största eventuellt den största rasspecialen
i världen. Vi i styrelsen önskar alla tidigare medlemmar & nya medlemmar stort grattis för vår klubbs 25 års-jubileum 1991-2016.