Rasspecialen 2022

BEST IN SHOW Rasspecialen 2022 1. Catstaff Soul Rebel 2. Labelstaff Hellcat. Stort grattis!

⭐ RESULTAT UTSTÄLLNINGEN ⭐

HANAR

VALPKLASS I
1. Redchain Ace Of Base, BIRvalp 4-6mån
2. Telchines Hieronymus Bosch
3. Bellerion Blazin Apollo
4. Joddricks Joker Face

VALPKLASS II
1. Amazing Staffs In The Cards, BIRvalp 6-9mån
2. Ulises de Los Tizones
3. Cevapcici Krusty
4. Nordic Rocks The Amazing Spiderman

JUNIORKLASS
1. Catstaff’s Soul Rebel
2. Rascalstaff Mastermind
3. Joker’s Smile Of Staffbull Company
4. Kronsäter’s Don’t Stop Me Now

UNGHUNDSKLASS
1. Kings & Queens’s Victory Of Sweden
2. Scarpetta’s Give Me Strength
3. DK JV-21 DK V-21 JEUW-22 NORD JV-21 Miraristaff Highlander
4. Secret Star Known As The King

ÖPPENKLASS
1. Sumak Top Banana
2. Rascalstaff -L- Don’t Stop Me Now
3. Catstaff’s Welcome To Valhalla
4. Enemies Closer V.d. Betuws Glorie

CHAMPIONKLASS
1. Catstaff’s Used To
2. SE UCH Rascalstaff Sidewinder
3. SE JV-16 SE UCH Kronsäter’s Midnight
4. SE UCH Delta Deka Da Vinci’s Art Code

VETERANKLASS
1. NORD UCH SE VCH Je Lo Staff Sweet Talker
2. Magic K-Nine Psilander In The Navy
3. Antroboss Avicii
4. BY CH C.I.B. EE CH FI UCH Fiteck Mustang

BÄSTA HANE
1. Catstaff’s Soul Rebel, CERT
2. Sumak Top Banana, R-CERT
3. Catstaff’s Used To
4. Rascalstaff -L- Don’t Stop Me Now

TIKAR

VALPKLASS I
1. Kings & Queens’s Yumy-Yumy, BIMvalp 4-6mån
2. Catstaff’s Light A Way
3. Just Flawless Ain’t Your Business
4. Just Flawless I’m Toxic Gossip

VALPKLASS II
1. Staffy Baltic Pride Vega, BIMvalp 6-9mån
2. Labelstaff Ready Or Not
3. Je Lo Staff Mavis
4. British Steel Take Em All

JUNIORKLASS
1. Atomkraft Rhiva The Diva
2. Cometstaff Quiz Me Quick
3. Rascalstaff Phantazia
4. Mooncraft’s Kind And Lovely

UNGHUNDSKLASS
1. Labelstaff Hellcat
2. Cometstaff Panorama
3. Fastback’s Bollinger
4. DK JV-21 Keepastaff New Player Indy

ÖPPENKLASS
1. Joddricks Pocket Rocket
2. Catstaff’s If I Had A Heart
3. Mindblowing Finders Keepers
4. LD STARTKLASS RLD N&F&A SE RALLYCH Labelstaff Bring It On

CHAMPIONKLASS
1. GB CH NL CH SE UCH Frisian Staff’s It’s A Gift
2. NO UCH SE UCH Just Flawless Pink-Star
3. HU CH SE UCH Catstaff’s Bad Thing
4. SE UCH SE V-18 Joddricks Poker Face

VETERANKLASS
1. Bellerion Dutch Delight
2. Zesiro Zahra Zinnia
3. FI UCH SE UCH Celunas Kodak Moment
4. AGD I AGHD I LD STARTKLASS RLD N&F&A&M SE RALLYCH Little Frogs Vacqueyras Vignes

BÄSTA TIK
1. Labelstaff Hellcat, CERT
2. GB CH NL CH SE UCH Frisian Staff’s It’s A Gift
3. Joddricks Pocket Rocket, R-CERT
4. Catstaff’s If I Had A Heart

BIS UPPFÖDARKLASS
1. Catstaff’s
2. Rascalstaff
3. Cometstaff
4. Kronsäter’s

BIS AVELSKLASS
1. C.I.B. & SE&NO UCH DK JV-17 NO JV-17 NO V-17 NORDIC CH SE V-19 Harrystaff’s Yukon
2. SE UCH Celunas Heartbreaker To Kronsäter
3. SE JV-16 SE UCH Kronsäter’s Midnight
4. SE UCH Zeloqi’s Child Of Hero

BIS VALP
1. Amazing Staffs In The Cards
2. Redchain Ace Of Base

BIS JUNIOR
1. Catstaff’s Soul Rebel
2. Atomkraft Rhiva The Diva

BIS UNGHUND
1. Labelstaff Hellcat
2. Kings & Queens’s Victory Of Sweden

BIS VETERAN
1. Bellerion Dutch Delight
2. NORD UCH SE VCH Je Lo Staff Sweet Talker

BEST IN SHOW
1. Catstaff’s Soul Rebel
2. Labelstaff Hellcat

På bilden: Nathalie Kleberger & Little Frogs Vacqueyras Vignes ’Beda’ som blev klubbmästare i Lydnad, Rallylydnad, 4:e placerad i veteranklass tik m. CK, mottog Esters pris för äldsta tik och slutade som klubbens Brains & Beauty 2022!  Vilken grym helg!💪

⭐ RESULTATLISTOR KM TÄVLINGSLYDNAD 2022 

Klass 3
1. Tommy Haukeland & Rascalstaff Demiguise (186,5p, 0-pris)

Klass 2
1. Svante Olausson & Darnells Staff Michelle Rodriguez (94,5, 0-pris)

Klass 1
1. Carolin Kvarnström & Hirkahos Desert Storm (271p, 1:a pris)
2. Maria Baatz & Labelstaff Bring It On (258,5p, 1:a pris)
3. Linda Ryman & Hirkaho’s Dragon Lady (253p, 2:a pris)
4. Maria Karlsson & Darnells Staff Baloo (209p, 3:e pris)
5. Maria Karlsson & Little staffs Hardy Napole’on (188,5p, 0-pris)

Startklass
1. Nathalie Kleberger & Little Frogs Vacqueyras Vignes (185,5p, uppflyttningsresultat)
2. Shayne Brits & Belli E Beati Tempesta Siciliana (152,5p, Godkänd)
3. Ida Pilmalm & Blondietales Runs With Scissors (150p, Godkänd)
4. Michaela Lindblom & Sandstaffs Jack Frost (144,5p, Godkänd)
5. Mirva Stark & Fiteck Mustang (130,5p, Godkänd)
6. Nathalie Kleberger & Belli e Beati Dea d´Etna (129p, Godkänd)
7. Linnea Rosenqvist & Hirkaho’s Days Of Future Past (105,5p, Ej godkänd)
8. Elisabeth Lindström & Kings & Queens´s World´s Miracle (65p, Ej godkänd)

Klubbmästare Tävlingslydnad 2022
Nathalie Kleberger Little Frogs Vacqueyras Vignes

Det delades även ut ett specialpris, ”Domarens pris” som gick till: Carolin Kvarnström & Hirkahos Desert Storm

Klubbmästare Agility 2022 blev den svarta raketen Hirkaho’s Freedom Fighter ’Rani’ som här poserar med sin rosettskörd. Förare och ägare Cissi Jonsson är sannolikt nöjd med helgen 😀 Stort grattis!

⭐ RESULTATLISTOR KM AGILITY 2022 ⭐

Medium Öppen Hopp
1. AgHD1 AgD1 AgD2 RLD N Hirkaho’s Freedom Fighter och Cecilia Jonsson
2. AgHD1 Hirkaho’s Lightning Bolt och Christina Beskow 
3. LD Start RLD N RLD F Little Staffs Hardy Napole’on och Maria Karlsson 

Medium Öppen Agility 
1. AgHD1 AgD1 AgD2 RLD N Hirkaho’s Freedom Fighter och Cecilia Jonsson
2. IAD RLI RLII LPI Fastback Axinite Flash och Julia Tomsen
3. AgHD1 RLD N Hirkaho’s Resurrection och Anna Hermansson 

Small Öppen Hopp
1. Quinlent Little By Little och Heidi Attola

Small Öppen Agility 
1. Hirkaho’s Second Time Around och Ulrika Fors Karlsson 
2. RLD N RLD F Quinlent Resolve och Caroline Remula

Klubbmästare Agility 2022
AgHD1 AgD1 AgD2 RLD N Hirkaho’s Freedom Fighter och Cecilia Jonsson

Fulltständiga resultat finns på agilitydata.se

Klubbmästare i både rallylydnad och tävlingslydnad – superstaffen Beda med matte Nathalie!

⭐ RESULTATLISTOR KM RALLYLYDNAD 2022 

1 Little Frogs Vacqueyras Vignes och Nathalie Kleberger (99 p) Klubbmästare 2022
2 Labelstaff Bring It On och Maria Baatz (99p)
3 Anoifs Inkas Jolly och Erika Jonasson (98p)
4 Minipina ́s Damn Good N Ready och Tommy Haukeland (98p)
5 Hirkaho ́s Dragon Lady och Linda Ryman (98p)
6 Hirkaho ́s Laser Beam och Sofie Erlandsson (97p)
7 Prime Staff Lill Tyco och Sofie Erlandsson (96p)
8 Little Staffs Hardy Napole ́on och Maria Karlsson (95p)
8 Hirkaho ́s Desert Storm och Carolin Kvarnström (95p)
10 Darnells Staff Michelle Rodriguez och Linda Ryman (94p)
11 Darnells Staff Baloo och Maria Karlsson (92p)
12 Anoifs Haddock och Erika Jonasson (88p)
12 Rascalstaff Demiguise och Tommy Haukeland (88p)
14 Fastback ́s Axinite Flash och Julia Thomsen (83p)
15 Belli E Beati Dea D ́ Etna och Nathalie Kleberger (82p)
16 Rascalstaff Anne Bonny och Malin Gustavsson (77p) Domarens pris för samarbete och glädje
16 Kings & Queens ́s Tell Me About It och Malin Brännström (77p)
18 Hirkaho ́s Wolverine och Carolin Kvarnström (61p)
19 Hirkaho ́s Days Of Future Past och Linnea Rosenqvist (13p)
20 Fiteck Mustang och Mirva Stark (Disk)
20 Dayennes Quentin och Ulrika Lagerström (Disk)
20 Dayennes Queenii och Helene Linder (Disk)
20 Labelstaff In A Rhyme och Anna Elinder (Disk)