NYA RUTINER FÖR ÖGONLYSNING
Från och med den 3 februari 2025 övergår de svenska veterinärerna till att använda det europeiska ECVO-intyget vid ögonlysning. För dig som ska ögonlysa din hund innebär det bland annat att remiss nu måste beställas innan du bokar tid.
Läs mer här.
VALPMEDLEMSKAP 2024
Vi vill tacka följande uppfödare som under 2024 valde att stötta rasklubben med valpmedlemskap:
Ballstaff
Boscobel
Hirkaho’s
UK UPPFÖDARMÖTE OM RAS
Stort tack till er som deltog på uppfödarmöte i Stockholm 9 nov!
Vi hade många bra diskussioner inför kommande RAS-arbete.
Ane Andersen- Wrigglebutts (Norge)
MENTALINDEX
Sedan tidigt i somras deltar SSBTK, tillsammans med SKK/KHM och SLU, i ett projektet för mentalindex baserat på Beteende- och Personlighetsbeskrivning Hund (BPH). Du kan läsa mer om MI här.
Och verktyget finnas att tillgå här.
Vid frågor välkommen att kontakta SSBTKs Uppfödarkommitté (SSBTK/UK) via e-post avel@ssbtk.se
SSBTKs Arbetsgrupp för mentalindex
Christel Högberg Lundberg
Jennifer Bengtsson
HÄLSOENKÄTEN 2024
Nu är Hälsoenkäten 2024 upplagd – läs mer här! Dela gärna enkäten till alla dina valpköpare så att vi får in så många svar som möjligt. Kennlar med 10 eller fler svar har möjlighet att få en personlig sammanställning över resultaten.
VALPUTVÄRDERING
Vi har tagit fram en utvärderingsmall som du kan skicka ut när din valpkull fyllt 1 år. Syftet är att identifiera tidiga tecken på atopi i kullen, och är ett initiativ med anledning av de uppdaterade avelsstrategierna i RAS. Du hittar mallen här.
SE UPP FÖR LÅG SOCIALITET OCH RÄDSLOR
Vi är bekymrade över att många av staffarna uppvisar låg socialitet i kombination med rädslor när de mentalbeskrivs. Egenskaper som enligt rådande forskning och som beskrivs i 500-analysen har hög arvbarhet. Tänk till när du gör din avelsplanering så att du inte dubblerar egenskaper, t.ex. två föräldradjur där båda uppvisar stor rädsla i kombination med låg nyfikenhet eller låg socialitet.
Vi vet att många tycker att BPH-diagrammen är svåra att tolka, vill du ha hjälp så bistår vi dig gärna. Samtliga medlemmar i UK har mångårig egen vana från att beskriva sina kullar med både BPH och MH.
Under kommande verksamhetsår hoppas vi kunna publicera ett Mentalitetskompendium, som ytterligare stöd för våra uppfödare.